Як еволюціонували технічні інструменти для трейдингу: стаття CEO GrainTrack для Forbes
Торгівля сировинними товарами (до яких відносять зерно, домашню худобу, метал, енергоресурси) така ж стара, як і людська цивілізація. На ранніх етапах розвитку ця торгівля була простою і представляла собою або натуральний обмін, або обмін ресурсів на золото чи інші дорогоцінні метали.
Після появи бірж у Європі та США торгівля ускладнилася, обсяги продажів збільшилися, і на зміну простій фізичній торгівлі прийшли ф’ючерсні контракти, деривативи та інші фінансові продукти. З розвитком ринку зростало значення швидкості отримання різноманітної інформації про ціни. Трейдери для отримання максимального прибутку почали використовувати можливості технологій.
Засновник і CEO IT-компанії GrainTrack Дмитро Михальчук для Forbes розповів про еволюцію технічних інструментів для трейдингу, які використовували торговці в різні періоди історії.
Перша біржа, телеграф і газети
Перша фондова біржа у світі була відкрита в Амстердамі в 1531 році. Вже тоді трейдери укладали угоди купівлі-продажу зерна на основі коротких продаж, форвардних контрактів і опціонів. Поступово й інші європейські міста, а дещо пізніше й американські, створили власні біржі.
Зростання конкуренції підвищувало значення доступу до інформації, яка впливала на ціни на сировину (наприклад, ціни на зерно могли залежати від погоди в регіоні, якості транспортного сполучення, фінансово-економічної та демографічної ситуації, а також багатьох інших факторів).
До кінця 1830-х років, коли телеграф став поширеним, для трейдерів єдиним способом отримання інформації були друковані видання та пошта. Телеграф значно пришвидшив передачу даних — з тижнів і місяців до кількох хвилин, незалежно від відстані, тому торгові компанії поспішили скористатися досягненнями технічного прогресу.
Тикерний апарат і телефон
До середини дев’ятнадцятого століття телеграми вдосконалили: замість зашифрованих повідомлень, що використовували крапки та тире, стали використовувати буквені та цифрові повідомлення, які друкувалися на смужках паперу. Це ще більше спростило зв’язок – тепер повідомлення не потрібно було розшифровувати.
У 1867 році Едвард Калахан, інженер компанії American Telegraph, на основі телеграфу розробив спеціальний пристрій (так званий тикерний апарат) для потреб фондового ринку. На базі тикера компанія Gold and Stock налагодила розсилку за підпискою телеграфних біржових бюлетенів із котируваннями Нью-Йоркської фондової біржі. Машина друкувала на довгій вузькій смужці паперу скорочені назви компаній у вигляді букв, а потім ціни угод і обсяги акцій у цифрах.
Один із перших тикерних апаратів
Біржовий тикер використовувався до початку 1960-х, поки його не замінили перші комп’ютери.
У 1878 році трейдери отримали ще один інструмент для роботи – це перший телефон, який дав інвесторам прямий доступ до брокерів на біржі. А в 1920-і роки була автоматизована подача інформації про ціни на акції всередині самих бірж. Грифельні дошки з котируваннями спочатку замінили на електромеханічні табло, а потім — на електронні.
Цей інструмент став основою такої популярної на західних біржах форми торгівлі, як «відкритий протест», коли трейдери на основі оновлюваних котирувань за допомогою вигуків і сигналів руками передають інформацію про купівлю чи продаж.
Перші комп’ютери
Після Другої світової війни тривала робота над створенням перших електронно-обчислювальних машин (ЕВМ). Спочатку техніка була дуже громіздкою та дорогою. Її могли собі дозволити лише корпорації та державні установи. У 1960-х роках з’явилися перші розробки комп’ютеризованих систем для трейдерів, які замінили тикерні апарати, виводячи інформацію про цінові котирування не на папір, а на електронне табло за запитом трейдера.
Двома основними системами доставки котирувань на акції, які показували найостаннішу ціну, ціну та пропозицію, тенденцію до зростання чи падіння, стали апарати Ultronics і Scantlin Electronics, функціонал яких був схожим. Вони являли собою невеликий термінал, що встановлювався на робочому столі трейдера. Натисканням кнопок трейдер міг швидко запитувати ціни та інформацію про ринок. Відомості надходили з віддалених серверів, до яких апарати були підключені через телефонну мережу за допомогою модемів.
Апарати для отримання котирувань
У 1983 році в США була спроба запустити бездротову систему для мобільної доставки цінових котирувань QuoTreck, в якій інформація повинна була передаватися по FM-частотах і відображатися на електронному табло мобільного приймача. Розробники навіть планували вбудувати в систему можливість розсилки електронних листів. Однак проект зазнав невдачі через технічні труднощі, а інформація, яку планували постачати, мало чим відрізнялася від того, що трейдери вже отримували за допомогою існуючих пристроїв.
Наші дні
Ідея доступу трейдерів до інформації про ситуацію на ринку в режимі реального часу реалізована вже в наші дні. Сьогодні, в епоху Інтернету, професійні трейдери отримують цей сервіс через спеціалізовані торгові термінали, такі як Bloomberg, Reuters та інші.
Сучасний торговий термінал
Окрім автоматизації доступу до інформації про ціни, у наш час трейдери за допомогою технологій автоматизують і інші свої бізнес-процеси. Так, вже понад 25 років у світі існують спеціалізовані інформаційні системи для товарної торгівлі та оцінки ризиків (CTRM-системи), які дозволяють торговцям сировинними товарами ефективно управляти бізнес-процесами, пов’язаними з операційною діяльністю компанії, включаючи документообіг, роботу з базою контрагентів, логістичну складову та оцінку товарно-грошової позиції.
Сучасна CTRM-система
Ще одна тенденція в товарній торгівлі – це прагнення до використання штучного інтелекту для аналізу великих обсягів даних, які можуть впливати на ціни. У торгівлі цінними паперами такі автоматичні або напівавтоматичні роботи використовуються вже давно. Західні компанії, які торгують ф’ючерсами на сировинні товари, також активно освоюють ці інструменти.
Згідно з недавнім дослідженням Комісії з торгівлі товарними ф’ючерсами США, в період з 2012 по 2016 рік автоматизація угод по сирій нафти, укладених на Чиказькій біржі, зросла з 54% до 60%. У угодах по зерновим цей показник виріс з 39% майже до 50%.
Окрім цього, учасники сировинного ринку покладають великі надії на технологію розподілених баз даних блокчейн. Найбільші компанії об’єднали свої зусилля у розробці платформи на базі цієї новітньої технології для автоматизації транзакцій, пов’язаних з транспортуванням зерна морем, що має значно здешевити та пришвидшити процес перевалки сировинних активів.