Якими IT-розробками користуються лідери зернотрейдингу

Глобалізація та ускладнення світової оптової торгівлі загалом, разом із зростанням волатильності та зменшенням маржинальності на ринку зерна, стимулювали появу спеціального програмного забезпечення, яке зернотрейдери використовують для управління своїм бізнесом. Йдеться про так звані CTRM-системи (від англ. Commodity Trade and Risk Management — товарна торгівля та управління ризиками).
Без подібних програм сьогодні не працює жодна з великих зернотрейдингових компаній. Програмне забезпечення виконує функцію центральної інформаційної системи для трейдерів, допомагаючи ефективно торгувати в умовах постійно мінливої ринкової ситуації.
Для розробки та підтримки такого програмного забезпечення у світовій IT-сфері сформувалась ціла галузь, яка останні кілька років активно зростає після регресу, що розпочався у 2014 році через падіння ринків сировини. Про це розповів засновник і CEO GrainTrack Дмитро Михальчук у статті для ділового видання «Капітал» (Казахстан).
У 2019 році минуло 25 років з моменту появи першої CTRM. Перша система була створена ще в 1984 році у США (Allegro Development). Спочатку вона була орієнтована на торгівлю енергоресурсами та металами і призначалася для енергетичних і газових компаній.
Продукт викликав інтерес на ринку, і незабаром у американської компанії з’явилися конкуренти. Сьогодні в світі налічується понад 100 виробників CTRM. Протягом понад 10 років їхніми продуктами користуються компанії, які займаються торгівлею зерном. Найбільші виробники спеціалізованого ПЗ — EKA, OpenLink, Allegro, Aspect, Brady та інші.
Основні постачальники та споживачі програмного забезпечення зосереджені в США та Західній Європі (близько 80% ринку). Штаб-квартири провідних торгових домів, таких як Archer Daniels Midland (ADM), Bunge, Cargill і Louis Dreyfus, які контролюють майже 90% світового ринку зерна, розташовані в цих регіонах.
Пострадянські країни разом із Казахстаном належать до регіонів, де використання CTRM активно розвивається. Однак швидший ріст стримується ізольованістю місцевих зернових ринків з точки зору торгової діяльності та ділової практики.
На сьогоднішній день небагато постачальників послуг готові інвестувати необхідні ресурси, щоб програмне забезпечення відповідало унікальним вимогам зернотрейдерів у кожній країні регіону.
За чверть століття цей вид програмного забезпечення пройшов довгий шлях еволюції. Завдяки можливості інтеграції з різними сервісами та програмами (бухгалтерія, біржі, новинні бізнес-стрічки, програми для довгострокового прогнозування погоди тощо) CTRM перетворюються на потужні аналітичні системи, що допомагають зернотрейдерам вести свою діяльність, уникати фінансових втрат через неефективні управлінські рішення.
Зростання попиту на цю продукцію демонструють фінансові показники. За даними звіту американської аналітичної організації Com Tech Advisory, у 2019 році світовий ринок виробництва та обслуговування CTRM зріс на $1,74 млрд. Загалом галузь демонструє зростання з 2016 року, після падіння у 2014 році, спричиненого обвалом цін на сировинні товари. Згідно з прогнозами, до кінця 2023 року ринок зросте до $2,04 млрд на рік.