Не потонути в Excel: як зернотрейдеру перевести торгівлю в онлайн

Цифровізація — за цим складним словом стоїть процес, який змінив світ до невпізнання лише за десятиліття. Ритейл — одна з галузей, яка найбільше виграла від нових технологій, поступово переходячи в онлайн.

Сьогодні цифровізація починає проникати і в сферу торгівлі агропродуктами, хоч і з деякими труднощами. Лідери цієї консервативної галузі, яка історично відстає від інших у використанні сучасних технологій, щороку збільшують свої IT-бюджети в пошуках рішень, які можуть збільшити їхні доходи.

Однак, поки більшість гравців ринку не усвідомила важливості цього процесу, сучасні технології залишаються конкурентною перевагою лише для невеликої групи великих компаній, замість того, щоб стати фактором, який трансформує всю галузь і сприятиме її розвитку.

Читайте за темою: Як швидко і вигідно продати зерно: поради для трейдерів від Zernotorg.ua.

E-COMMERCE І ЗЕРНОВА ТОРГІВЛЯ

Останніми роками роздрібна торгівля онлайн розвивається неймовірно швидкими темпами. З 2017 до 2020 року світовий ринок E-commerce подвоївся — з $2,3 трлн до $4,5 трлн — і продовжує зростати.

Експерти прогнозують, що майже вся роздрібна торгівля перейде в онлайн у найближчі 20 років. Більшість онлайн-продажів, за прогнозами, буде здійснюватися через мобільні пристрої.

Продавці та покупці виграють від трансформації торгівлі. Перші можуть працювати безперервно, навіть за умов обмежених соціальних контактів під час пандемії Covid-19. А також економити на персоналі завдяки автоматизації обробки замовлень. Другі отримують безперервний доступ до товарів із комфортом, не виходячи з дому.

Зернова торгівля ще далеко від такого рівня організації. Цей бізнес за своєю природою зберігає багато архаїчних елементів. Найчастіше товари купуються і продаються за допомогою телефонів, Excel-таблиць, поштових служб і паперових документів.

Незважаючи на створення багатьох електронних бірж і маркетплейсів, основна частина продажів і закупівель все ще відбувається в реальному світі, а не онлайн.

Дмитро Михальчук, засновник і CEO GrainTrack

Якщо учасники ринку знаходять один одного на сайтах, які гордо називають себе “зерновими біржами”, то вся обробка та виконання угод вимагає багато ручних операцій, оскільки ці сайти насправді є дошками оголошень і не містять інструментів для автоматизації торгових транзакцій.

Читайте за темою: Аграрний e-commerce: торгові платформи для учасників ринку

ЯК ТЕХНОЛОГІЇ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ

Водночас, сучасні технології дозволяють оцифрувати, спростити та автоматизувати більшість критичних процесів у зерновій торгівлі — від пошуку товарів і укладання угоди до її виконання, пов’язаного зі зберіганням та транспортуванням зерна.

Останнім часом значна роль у цьому напрямку відведена технології блокчейн, яка, як вважають, здатна вирішити головну проблему переходу зернотрейдерів на онлайн-торгівлю — надійність зберігання даних.

Нещодавно було зроблено кілька спроб створити спеціалізовані b2b платформи для торгівлі сільськогосподарськими продуктами на основі цієї технології. Зокрема, приватні інвестори в Росії та країнах Європи вже оголосили про запуск таких проектів. Організатори навіть змогли відзвітувати про перші “успіхи”, пов’язані з великим інтересом до їхніх продуктів. Однак, поки немає незалежної об’єктивної інформації про успіх цих проектів.

Спроба використати можливості блокчейну для модернізації торгового процесу також була зроблена міжнародними гігантами трейдерами квартету ABCD, а також COFCO та Viterra.

Ці компанії оголосили про запуск цифрової платформи Covantis навесні 2021 року. Платформа призначена для спрощення документообігу при морських перевезеннях агропродуктів.

Ці ініціативи загалом корисні для ринку. Однак проблема полягає в тому, що всі вони дуже розрізнені, не мають належної підтримки від учасників галузі, щоб стати глобальними проєктами. Або, що ще гірше, можуть розділяти ринок, запроваджуючи подвійні правила гри та надаючи конкурентні переваги великим компаніям.

Ще одна технологія, на яку роблять ставку в цифровізації зернової торгівлі, — це хмара. Сьогодні ця технологія використовується більшістю розробників програмного забезпечення, які створені для зернотрейдерів як внутрішні інформаційні системи (CRM, ERP, CTRM).

Завдяки цьому програмному забезпеченню компанії можуть оцифровувати та автоматизувати управлінські процеси в офісі і почати будувати свій бізнес на основі даних, а не інтуїції. Використання хмарних технологій дозволяє отримати доступ до робочої інформації 24/7 з будь-якого пристрою та гарантує збереження всієї історії даних.

Негативним фактором є те, що більшість компаній ще не усвідомили цінність впровадження таких продуктів у свій бізнес, віддаючи перевагу використанню Excel-таблиць за старою звичкою. Таке програмне забезпечення залишається привілеєм компаній, які практикують сучасні підходи до управління. Це знову надає їм конкурентну перевагу над іншими учасниками ринку.

Завдяки хмарним технологіям, зернотрейдери можуть вирішити ще одну проблему, пов’язану з контролем якості зерна та запобіганням крадіжкам.

Тема збереження якості зерна під час зберігання і транспортування, а також запобігання крадіжкам є особливо актуальною, адже дохід трейдерів залежить від того, чи зерно не намокло, яка його температура і чи не інфіковане воно мікроорганізмами, а також чи доходить воно до покупця безпечно.

Інформація про стан товару записується відеокамерами та спеціальними сенсорами і передається через хмару на сервер компанії. Таким чином, провідні трейдери можуть моніторити стан товару онлайн.

Читайте також: Елемент несподіванки: невідповідність якості зерна в порту та як цього уникнути

ФАКТОРИ, ЩО ГАЛЬМУЮТЬ ЦИФРОВІЗАЦІЮ ЗЕРНОВОЇ ТОРГІВЛІ

Як ми бачимо, сучасний рівень розвитку технологій дозволяє оцифрувати зернову торгівлю і вивести її на новий етап розвитку. Основною умовою для цього сьогодні є прийняття і розуміння цієї ідеї більшістю учасників галузі. Покищо технології залишаються «дорогою іграшкою» в руках великого бізнесу, не працюючи на благо всієї галузі.

Ця теза стосується не лише України, а й інших країн, хоча в різному ступені.

Сьогодні можна виділити кілька основних причин, які заважають поширенню цифрових технологій у галузі:

  1. Висока вартість технологій (будь-яка сучасна технологія коштує грошей, бізнес не поспішає витрачати їх на впровадження чогось нового, що, на його думку, не обов’язково принесе користь).
  2. Консерватизм галузі (сама по собі зернова торгівля є дуже консервативним бізнесом, учасники бояться шахрайства, не хочуть розкривати дані про свою діяльність або ділитися своїм досвідом).
  3. Брак інформації про трансформаційні можливості технологій у зерновій торгівлі (технології для зернової торгівлі розробляються незалежними постачальниками в умовах розрізненої, фрагментованої інформації про продукти. Трейдерам складно зрозуміти суть рішення і яку користь воно принесе — немає органу або асоціації, яка б здійснювала роз’яснювальну роботу в цьому напрямку на міжнародному чи регіональному рівні, а уряди країн також не приділяють цьому питанню належної уваги).
  4. Складність обробки угод і звітності за ними перед державою (на відміну від роздрібної торгівлі, де реєстрація покупки не викликає труднощів, у зерновій торгівлі, в більшості випадків, йдеться про експортні продажі великих партій товару, що супроводжується складним митним оформленням. Цей фактор негативно впливає на повноцінну роботу блокчейн-платформ для зернової торгівлі, оскільки виникає питання визнання віртуальних угод митними органами країн).

Як ми бачимо, багато з цих факторів є досить об’єктивними, і їхнє вирішення вимагає часу. Але багато залежить і від самих зернотрейдерів, і це можна змінити прямо зараз. Трейдерам слід розуміти, що інвестиції в технології та перехід на нові стандарти роботи вигідні для них самих. Адже це збільшить маржу бізнесу, яка постійно падає, зменшить витрати та непередбачувані збитки. А в глобальній перспективі це допоможе поліпшити загальну архітектуру ринку.

Дмитро Михальчук, засновник і CEO GrainTrack

Оригінальна стаття:

https://latifundist.com/blog/read/2817-ne-utonut-v-excel-kak-zernotrejderu-perevesti-torgovlyu-v-onlajn