Оновлення продукту: контракти P&L + групування + хеджування
Коли говориш про P&L (звіт про прибутки та збитки), багато хто одразу уявляє стандартний бухгалтерський звіт, який формується на основі подвійного запису і робиться раз на період. І це так.
Проте, багато компаній створюють окремий управлінський звіт P&L, і немає єдиного підходу, як це робити правильно. Якщо коротко, ми бачили стільки версій такого звіту, скільки маємо клієнтів. Тому ми зібрали всі практики та об’єднали їх у кілька універсальних звітів, які підходять для всіх.
Основний поділ полягає у наступному питанні: чи потрібно компанії розраховувати P&L кожної угоди (контракту або ланцюга поставок), чи достатньо бачити результат за період, згрупований за певними показниками (база поставки, культура, період).
Якщо відповідь “так”, то у нас є звіт Contract P&L. Якщо ні, то у нас є звіт P&L, Позиція та MTM.
Сьогодні ми поговоримо про перший, особливо тому, що його зазвичай потребують компанії, які займаються хеджуванням, і їм потрібен детальний аналіз для прийняття правильних рішень.
Почнемо з головного. Що дає такий звіт?
- Можливість аналізувати P&L за критеріями: культури, бази, дати поставки, контрагенти тощо.
- Порівнювати план та факт.
- Побачити закономірності та аналізувати, в яких напрямках P&L просідає.
Опції фільтрування та групування.
Відображення консолідованого PNL з можливістю відкриття та перегляду його складових.
Тепер про те, з чого складається цей звіт. PNL за контрактами складається з невеликих “цеглинок” – PNL кожного контракту. А цей PNL кожного контракту, у свою чергу, складається з трьох частин: відкритої, реалізованої та хеджованої.
Відкрита частина — це частина контракту, яка ще не була ні куплена, ні продана. Тобто, коли у нас є контракт на продаж, у нас є коротка позиція, і якщо ми не знаємо, які контракти на закупівлю будуть під цей контракт — ціна покупки дорівнює поточній ринковій ціні. У такій ситуації ми маємо продаж, але ще не здійснили покупку, тому кожного дня ми переоцінюємо цю позицію за поточною ринковою ціною, на випадок, якщо захочемо купити зараз.
Реалізована частина — це частина контракту, під яку вже зафіксована покупка. Тут усе просто, оскільки ми знаємо ціну та витрати.
Тож, якщо це контракт на продаж, ми:
- віднімаємо всю покупку від його вартості (навіть якщо вона складалася з різних партій);
- віднімаємо всі витрати по контракту на продаж;
- віднімаємо всі витрати за його закупівельними контрактами;
- перераховуємо все в єдину валюту з урахуванням обмінних курсів;
- враховуємо весь ПДВ;
- фіксуємо план і порівнюємо його з фактом, який визначається в момент виконання контрактів і залежатиме від втрат, змін обсягів та додаткових витрат.
Хеджована частина — це прибуток або збиток від хеджувальної операції, якщо така є. Вона також поділяється на відкриту частину, яку оцінюють за ринковими цінами, та фіксовану частину (marked-to-market).
Таким чином, якщо у вас є фізичний контракт на 5 тис. тонн, який не пов’язаний з жодною покупкою, і при цьому хеджується, система розрахує прибуток і збитки як за фізичною частиною, виходячи з фізичних цін на ринку, так і за деривативною частиною завдяки інтеграції з біржовими котируваннями.
Ці три частини складають PNL кожного контракту.
Якщо у вас багато контрактів, не може йтися про розрахунки через Excel чи вручну, особливо коли йдеться про швидку переоцінку відкритої позиції, а також про швидкий перерахунок маржі, якщо логісти вирішили, що цей контракт на закупівлю “пішов” під інший контракт на продаж.
Якщо поєднати цей звіт з попередніми автоматичними оновленнями звітів, ми отримаємо можливість щодня отримувати актуальний PNL до ранкової кави на пошту.
Далі буде!